Moda na rowery elektryczne trwa już od dobrych kilku lat u naszych zachodnich sąsiadów, u nas jest jeszcze w powijakach, ale (co nas niezmiernie cieszy) rozwija się dosyć prężnie i szybko. Wiele osób zastanawia się czym naprawdę różnią się rowery elektryczne od tych tradycyjnych i czy warto w nie zainwestować. Pokrótce postaram się przedstawić wady i zalety roweru elektrycznego.

Dla tych którzy nie spotkali się jeszcze z terminem e-bike tudzież rower elektryczny, wyjaśniamy : rower elektryczny to nie jest nowoczesna wersja komara lub uboga wersja skutera !!! Rower elektryczny zapewnia taką samą frajdę i korzyści z jazdy, jak zwykły rower. Główna różnica polega na tym, że oprócz siły naszych nóg, rower może być napędzany elektrycznie, możemy również używać tych dwóch opcji naprzemiennie. Najistotniejszą zaletą takiego układu jest fakt, że w razie przeciwności losu tj: gdy górka będzie za długa lub wiatr będzie tak silny, że zamiast jechać do przodu będzie nas cofało lub po prostu nie będzie nam się chciało pedałować, zawsze możemy się wspomóc wsparciem elektrycznym.

Rower elektryczny jest również idealnym rozwiązaniem dla osób z problemami zdrowotnymi. Jesteś po urazie stawu kolanowego? Jesteś tak otyły, że chciałbyś zacząć się ruszać, ale wszystko wydaje się za trudne na początek? A może masz astmę i straciłeś nadzieję na to, że jeszcze kiedykolwiek wsiądziesz na rower? Rozwiązaniem na powyższe problemy jest właśnie rower elektryczny. W zależności od modelu można sobie ustawić odpowiedni tryb wspomagania ( Eco, turbo, etc), dzięki temu nie obciąży się na samym początku ani stawów, ani układu krążeniowo-oddechowego. Z czasem można sobie podwyższyć poprzeczkę i zrezygnować z trybu wspomagania. I to jest jedna z głównych zalet roweru elektrycznego, każdy może na nim jeździć. Gruby, chudy, młody, stary, dosłownie każdy może poczuć piach w oczach, smak much w ustach, szum wiatru w uszach gdzie i kiedy tylko sobie zapragnie.

Rower elektryczny jest Eco –alternatywą ułatwiającą dojazd do pracy. Zamiast auta można wybrać rower, szybko przebijamy się przez zatruwający środowisko uliczny korek – no i ta świadomość, że smog to nie twoja robota- bezcenna. Co ważne, można się odstroić jak stróż w Boże Ciało i nic a nic się nie upocić, bo przecież masz wsparcie elektryczne.
Kolejną zaletą e- roweru jest ich mnogość i różnorodność. Firmy zajmujące się produkcją owych rowerów, co roku zalewają rynek nowymi modelami z jeszcze lepszymi bajerami. Paniusie w szpileczkach, panowie w gajerach oraz miłośnicy wycisku w górach, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jesteś gadżeciarzem i uwielbiasz udzielać się na forach internetowych? E- rower dopasuje się do twoich potrzeb. Nowoczesne displaye umożliwiają teraz łączenie się ze smart fonem ( oczywiście po ściągnięciu odpowiedniej aplikacji) i już można się dzielić ile km się przejechało, jak długo się pedałowało i ciach sweet focia z rowerem obok roweru, wszystko na bieżąco.

Co do wad. Główną wadą rowerów elektrycznych jest ich cena. Rozbieżność cenowa pomiędzy tradycyjnymi rowerami a tymi z napędem jest ogromna. Najtańszy rower elektryczny kosztuje ok. 1500 zł, a później ceny idą hop hop do góry, dobre auto można by za to kupić.
Kolejną wadą jest ich waga. Rowery elektryczne są zdecydowanie cięższe niż te tradycyjne, cały zestaw z osprzętem ( baterią i silnikiem) może ważyć ok. 20 kg i weź to człowieku wtaszcz do mieszkania jak nie masz windy.
Niektórzy narzekają na hałas, jaki wytwarza silnik zamontowany w rowerach elektrycznych, że buczy, że bzyczy. Ja tam nie wiem kto co ma do bzykania, mnie nie przeszkadza……..